Web programlamayla ilgili tavsiye ettiğim türkçe kitaplar

Web programlama ile igilenenler için hazırladığım bu tavsiyeleri "Bu kitap yararlı mı değil mi?" mantığıyla seçtim. Bazı kitapların gerçekte kullanılmayan ya da verimsiz yöntemleri anlatması yüzünden "Ne gereksiz bir kitap bu!" dediğim olmuştur. Verimli ve faydalı olabilecek, PHP ya da ASP.NET ile web programlayanlar için hazırladığım tavsiye kitapları kapak resimleriyle birlikte paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

ASP.NET ile ilgilenenler için web programlama kitapları

1) C# ile ASP.NET (yazar : Zafer Demirkol)

ASP.NET web programlaya yeni başlayanlar için Zafer Demirkol'un C# ile ASP.NET kitabı işinize yarayabilir. Kitapta ASP.NET "Web Forms" mantığı ile web sitesi yapmanın incelikleri anlatılıyor. Tüm ASP.NET sunucu kontrollerini, Linq ile veritabanı işlemlerini, klasik yöntemle veritabanı işlemlerini (ADO.NET, Dataset v.b.), Ajax Toolkit kurmayı ve kullanmayı, Silverlight teknolojisini, site yapılandırılmasını ve yönetimini, Web Parts ve Caching (bellekleme) işlemlerini anlaşılır dilde anlatıyor. Bazen kitabın yazarı konulara kendi yorumlarını da ekliyor. Kitabın en önemli özelliği ASP.NET kontrollerinin verimli bir şekilde anlatılması. Zaten önemli olan da ASP.NET kontrollerini kullanmayı öğrenmek olduğu için kitap çoğu kişi için yeterli oluyor.
c-sharp-asp-net

Kitabın kapak resmi (C# ile ASP.NET )

2) ASP.NET AJAX (yazar: Daron Yöndem)

ASP.NET ile Web 2.0'a geçiş yapmak için oldukça güzel bir kaynak. Kitap direk olarak ASP.NET'den başlamıyor. İlk olarak Javascrip nedir ve nasıl kullanılıyor gibi temel konulardan giriş yapılıyor. Daha sonra Javascrip ile Ajax kullanımını anlatıyor. Bir sonraki Chapter'da ASP.NET ile Ajax konusuna giriliyor. Yazarın olaya temelden girişi AJAX'ı kökünden anlamanızı sağlıyor. Kitapta en son olarak ASP.NET ile farklı Ajax kütüphanelerinin kurulması ve kullanması anlatılıyor. Kitapda farklı ASP.NET Ajax kütüphaneleri anlatıldığı için size bakış açısı kazandırabiliyor. Mesela aynı örneği farklı kütüphanelerle anlatarak hangisinin daha faydalı olduğunu görmenizi sağlıyor. Bu kitap ile sadece ASP.NET ile Ajax değil aynı zamanda Javascript ve klasik Ajax da öğrenebilirsiniz. Bu kitabın yeni versiyonu da var fakat arada çok fark olmadığı için her ikisi de işinizi görecektir.
asp-net-ajax-daron-yondem

Kitabın kapak resmi ( ASP.NET AJAX)

3) Programlama ve Veritabanı Mantığı (yazar: Kadir Çamoğlu)

Sadece web programcılar için yazılmış bir kitap değil ama veritabanı destekli web projeleri geliştiren kişiler için de yararlı bir kaynak. Kitabı alıp baştan sona okumadım fakat içeriğini genel olarak incelediğimde kitabın yararlı olduğuna ikna oldum. Eğer C# ile web uygulamaları geliştiyor ve veritabı mantığını tam anlamıyla kavramak istiyorsanız bu kitabı alabilirsiniz. Kitap başlangıç seviyesinde olanlar için de yararlı olur ve anlaması zor olmaz diye düşünüyorum. Kitap ayrıca nesne tabanlı programlama mantığını ve yazılım geliştirme sürecini de anlatıyor.
c-sharp-veritabani-mantigi-programlama

Kitabın kapak resmi (Programlama ve Veritabanı Mantığı)

PHP ile ilgilenenler için web programlama kitapları

1) PHP, MySQL ve APACHE (yazar: Julie C. Meloni)

Kitabın eski olduğuna bakmayın. Her ne kadar 2006 çıkışlı olsa PHP ile web programlama öğrenmeye yeni başlayanlar için süper bir kaynak. Bu kitap benim PHP dünyasına girmemi ve PHP'yi sevmemi sağlamıştır. Kitabın yazarı oldukça anlaşılır bir dil kullanmıştır. Kitapta gereksiz bilgi hemen hemen yok gibi. Oldukça güzel örnekler vardır (önemli PHP fonksiyonları, Apache-PHP-Mysql kurulumu ve ayarları v.s. ). Ayrıca Apache ve Mysql de anlatıldığı için bu kitap sayesinde web uygulamarına dikey geçiş yapabilirsiniz. Kitabın tek eksik yönü Nesne Tabanlı Programlama mantığı kullanılmamasıdır. Fakat kitaptan öğrendiklerinizi nesne tabanlı programlama mantığını birleştirseniz (ki bu çok zor olmayacaktır) eksiği kapatmış olursunuz.
php-mysql-apache

Kitabın kapak resmi (PHP, MySQL ve APACHE)

2) Uzmanlar için PHP (yazar: Mehmet Şamlı)

Bu kiabı aslında önersem mi, önermesem mi diye çok düşündüm. Çünkü kitapta yanlış olan hatta acemice yazılmış yerler var. Mesela try/catch kullanımında hata var. Fakat kitabın içeriği kapsamlı . Ayrıca size yararı olabilecek yazılar mevcut. Burada önerdiğim kitaplar arasında yararlı / yararsız dengesi açısından en çok düşündüğüm kitap bu. Smarty ile tanışmanız açısından acemilere önerebilirim. Fakat uzmanlara önermem :) Zaten kitaptaki konuları biliyordur diye düşünüyorum.   Kitapta PHP ile nesne tabanlı programlama, dizayn şablonları, Mysql 5.1 ile yeni özelliklerin kullanımı (Stored Procedures, View, Trigger, Function, Prepare ...), SEO teknikleri, Smarty ile MVC programlama, versiyon kontrol programları, Caching mekanizmaları (Smarty, Memcache, xCache), ZendPlatfrom, GeoIP ve diğer bir kaç konu örneklerle anlatılıyor. Kitapta yazar verdiği örnekleri açıklarken basit dil kullanmaya çalışmış ama bazı yerlerde örneği kendiniz anlamanız gerekebiliyor. Fakat bu durum moralinizi bozmasın çünkü örnekler tamamen anlaşılmaktan ziyade genel hatlara bakarak konuyu anlamak için verilmiş. Kitabı okurken benim de anlamadığım yerler olmuştur ama geri dönüp bir daha bakınca sonunda anlıyorsunuz. Kitap içerdiği ileri düzey SEO teknikleri, ileri düzey Mysql kullanımı ve PHP ve OOP mantığı ile yapılmış örnekler ve Caching mekanizmaları anlatıldığı için bana göre PHP'yi ileri düzeyde öğrenmek için gerekli bir kitaptır. Ayrıca bir kaç yazımı bu kitap sayesinde yazmışımdır.
php-uzmanlar-icin-mehmet-samli

Kitabın kapak resmi (Uzmanlar için PHP)

Sonuç..

Bu kitapların dışında kalanlar da tabiiki size faydalı olabilir. Fakat yazılı ve türkçe kaynak olarak bu kitapların işinize yarayacağından eminim. PHP ile Ajax uygulamarı geliştirmek için de yazılmış türkçe kitaplar piyasada bulunuyor. Fakat PHP ile Ajax kullanacaksanız Jquery isimli Javascript kütüphanesini kullanmanızı öneririm. Çünkü Jquery ile yapacağınız Ajax destekli uygulamalar hem daha esnek hem daha kaliteli olacaktır. Aynı şey ASP.NET için de geçerli fakat ASP.NET için yapılmış bir çok Ajax toolkit olduğu için önerdiğim kitaba ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca eğer temel PHP bilgisine sahipseniz Ajax destekli web uygulamarı geliştirmek için Jquery kullanmak sizin için zor olmaz diye düşünüyorum. Umarım kitap önerilerimi beğenirsiniz :)
yazan Zülküf Küçüközer tarih   3rd December 2009
primary key words  Önerdiğim kitaplar | Asp.net | Php | Jquery okunma  17868
secondary key words  Verimli ve yararlı | Yazar | Örnek | Ajax
writing Yunus Öksüz writing 28th May 2010
Açıkcası Uzmanlar için PHP (yazar: Mehmet Şamlı) kitabını hiç beğenmedim çok yüzeysel anlatılıp geçilmiş.
writing Zülküf Küçüközer writing 28th May 2010
Bana yararı olduğu için önerdim. Yüzeysel anlatılmasının sebebi çok konu olması. Konunun derinini kendin öğrenmen gerekecek. Bu kitabı PHP'yi ileri düzeyde öğrenmekten çok hangi konuları bilmek gerektiğini anlamak için tavsiye ederim.
writing Emre Can writing 2nd September 2010
Bir kitap arayışı içerisindeydim. Kimse bu kadar açık ve net bir şekilde kitap tanıtımı yapmamıştı. Çok teşekkür ediyorum. Hemen evden çıkıyorum ve bu kitapları buluyorum :)
writing zülküf küçüközer writing 11th September 2010
Teşekkür ederim :) Bu arada yeni çıkan kitaplara da göz gezdirmenizde fayda var.
writing ismetcergin writing 2nd December 2011
Uzmanlar için PHP (yazar: Mehmet Şamlı) ben de aldım pek hoşuma gitmedi.
writing www.evdepazar.com writing 28th May 2012
yeni başlayanlara yardımcı güzel bir yazı olmuş.
writing serdar writing 10th October 2012
C# ile ASP.NET kitap olarak gerçekten faydalı. kullandığım bir kitaptır tavsiye edilir...
writing mustafa demir writing 6th December 2013
asp.net için son sürüm hangi kitaplar var
writing plastik writing 31st December 2014
Çok güzel bir paylasim olmus hocam tesekkürler