XAMPP Server (Apache, PHP, PhpMyAdmin ve Pear Framework)

Bu yazımda bir Apache dağıtımı olan Xampp'ı tanıtmak istiyorum. Xampp Apache, PHP ve PhpMyAdmin üçlüsünü birlikte yükleyerek bizim yerimize gerekli ayarları yapan ve PHP ile uygulamalar geliştirmeye hazır hale getiren bir Apache dağıtımıdır . Kolaylığı açısından benim tercihimdir. Xampp hem Windows hem Linux hatta Mac Os ve Solaris platformlarında kurulabiliniyor. Xampp Apache, PHP, PhpMyAdmin ve Pear FrameWork ile birlikte yüklenir ve tüm temel kontrolü sadece bir pencereden kontrol etmenizi sağlar. PHP öğrenmeye yeni başlayan bir kişinin dahil bir profesyonel için de kullanım kolaylığı ve sağladığı ek özelliklerden açısından Xampp benim fikrime göre yeterlidir. Pear Framework birlikte kurulması PHP ile yapabilecek uygulamaların kalitesini arttırıyor. ASP.NET ve Mysql birlikte kullananlara da Xampp Apache dağıtımını önerebilirim.

Xampp'ın farklı platformlar için kurulum dosyalarına ve ayrıntılara http://www.apachefriends.org/en/xampp.html 'den ulaşabilirsiniz. Eğer Xampp'ı Windows üzerinde kurduysanız, programı çalıştırınca sağ alt köşede kendini simge halinde gösterecektir.Xampp'ın logosuna sağ tıkladığınızda tüm kontrolleri ulaşilmenizi sağlayan Xampp kontrol paneli şu şekilde gözüküyor:

xampp-php-apach-phpmyadmin

Xampp Windows üzerine standart olarak C:\xampp klasörüne yüklenir. PHP dosyalarınızı kaydetmeniz gereken ana klasör yeri ise C:\xampp\htdocs 'dir. PhpMyAdmin sayfasına ister adres satırına http://localhost/phpmyadmin/ yazarak ister Xampp kontrol panelinden Mysql Admin buttonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Xampp'ın resmi sitesinden add-on'lar yükleyerek farklı uygulamalar yapabilirsiniz. Xampp ile Apache ve Mysql 'i istersek Windows servis aracı olarak da yükeleyebiliriz (SVC) . Bu arada yine Xampp kontrol panelinden Port-check yaparak hangi portların kullanıldığa bakabilirsiniz. Eğer hem IIS hem Apache çalıştırıyorsanız çakışma durumunda IIS'in ya da Apache'nin çalışma portunu değiştirebilirsiniz. (127.0.0.1 aynı zamanda localhost anlamına gelir.) Ben kendi web uygulamarını geliştirirken hem IIS hem de Apache server çalıştırabiliyorum. Yanılmıyorsam ASP.NET web site projenizin çalışma portunu projenin özelliklerinden kolayca değiştirip tekrer run edebiliyorsunuz.

Xampp 'ın Lite versiyonu olduğunu da söylemek isterim. Xampp 'ı kurduktan sonra bir PHP editor programı indirerek (Mesela PHPDesigner ya da ücretsiz olan NotePad++) PHP scriptlerinizi daha rahat yazabilirsiniz.
yazan Zülküf Küçüközer tarih   15th September 2009
primary key words  Php | Xampp | Mysql | Apache okunma  11871
secondary key words  Pear framework | Phpmyadmin
Bu yazı hakkında yorum yapılmamış.